Krzysztof Śmigiel | Blog

Programowanie i data science

Hyper terminal i git/bash

Konfiguracja terminala, co by było ładnie i funkcjonalnie

Już kiedyś pisałem o tym, że lubię konsole. Bardzo też lubię używać gita klepiąc komendy z klawiatury (choć wcale nie jestem hejterem rozwiązań z GUI). Dotychczas używałem GitHub Desktop. Posiadał on wbudowany wrapper do PowerShella zwany posh-git, co bardzo ułatwiało pracę. Jednak w najnowszej wersji, nie wiedzieć czemu, zrezygnowali ze wspierania jakiegokolwiek command-line'a, więc zacząłem eksperymentować. Mogłem po prostu zainstalować posh-gita, ale po co sobie ułatwiać życie...

Autor
Krzysztof Śmigiel

Kendo UI Charts renders category axis labels incorrectly for negative series.

How to get axis back in line.

This post starts new era on my blog. As you might already have noticed, I have decided to change language of new posts to English. Aim is to share my ideas and thoughts with more people and as side effect practice my foreign language writing skills.

Autor
Krzysztof Śmigiel

Aplikacja konsolowa w .NET Core

Konfiguracja, logowanie i dependency injection

Zapewne dla tych, którzy mieli styczność z frameworkiem ASP.NET Core zagadnienia takie jak pliki konfiguracyjne projektu, logowanie zdrarzeń i dependency injection nie są żadną nowością. Cała filozofia nowego ASP.NET opiera się na DI i modułowości, a większość poradników właśnie od tego zaczyna.

Autor
Krzysztof Śmigiel

[AKTUALIZACJA] Inicjalizacja Dictionary<TKey, TValue> w C# 6

Oraz dziwne zachowanie razem z List<T>

Chciałem po krótce zaprezentować błąd (albo feature?) C# związany z dodanym w wersji 6 inicjalizatorem słownika. Jest to o tyle ciekawa kwestia, że nie ustrzeże nas przed tym błędem ani statyczna analiza kodu, ani kompilacja - dopiero runtime rzuci w nas wyjątkiem!.

Autor
Krzysztof Śmigiel

Cuckoo Filters

Bloom na sterydach, czyli filtry kukułcze

Cuckoo Filter to probabilistyczna struktura danych - podobnie jak Bloom Filter. W poprzednim poście znajdziecie krótki opis czym taka struktura danych się charakteryzuje (fałszywie dodatki wynik zapytania: "czy element zawiera się w danym zbiorze").

Autor
Krzysztof Śmigiel

Filtry Blooma

Probabilistyczna struktura danych na miarę potrzeb BigData

Dzisiaj będzie trochę bardziej nisko poziomowo (nie mylić z niższym poziomem posta). Postaram się w przystepny sposób przybliżyć wam czym jest Filtr Blooma i jak można go zaimplementować w JavaScripcie.

Autor
Krzysztof Śmigiel

Kontekst i 'this' w JavaScripcie

Jak zrozumieć 'this' i już nigdy więcej nie mieć z tym problemu

Słówko 'this', mimo podobieństwa do C# czy Javy, w JavaScripcie działa trochę inaczej niż nam się może wydawać. Kontekst na jaki wskazuje 'this' może być dowolnie zmieniany, a jego nieumiejętne użycie będzie powodować masę błędów w naszej aplikacji.

Autor
Krzysztof Śmigiel

Jak naprawiłem rb-gateway

Stąpanie po open sourcowej ziemi

Zawsze zastanawiałem się jak to jest, że ci wszyscy programiści open source znajdują czas na pisanie kodu po pracy. Kod open source kojarzył mi się jednoznacznie z czymś darmowym, charytatywnym. Było dla mnie dużym zaskoczeniem, gdy dowiedziałem się o programistach opłacanych m.in przez Red Hat i uświadomiłem wtedy sobie, że otwartość kodu wcale nie sugeruje amatorskiego poziomu. Było to dawno temu, ale ten moment olśnienia pamiętam do dziś.

Autor
Krzysztof Śmigiel

Czy Windows może zastąpić Linuxa?

Parę słów o podobieństwach w PowerShellu napisane

Lata temu przeżywałem okres fascynacji Linuxem. Pierwszą dystrybucją, którą zainstalowałem bodajże z 5 płyt CD był Mandrake Linux (kontynuowany jako Mandriva - obecnie nie jest już utrzymywana). Potem, o ile mnie pamięć nie myli, był Slackware i Slax (jego mniejszy kuzyn-portable).

Autor
Krzysztof Śmigiel

Rok blogowania...

...i dni kilka

Cóż, czas tak szybko i nieubłaganie płynie, że nawet przegapiłem "oficjalną" rocznicę bloga, która miała miejsce 2 dni temu (18.01.2016) - wtedy też powstał pierwszy post. Początek kariery pisarza był pierwszym przejawem przełamania się i wyjścia ze swojej strefy komfortu, aby zacząć działać w szeroko pojętym "community".

Autor
Krzysztof Śmigiel

Archiwum