Kulisy DevTalka cz. 2

Dzisiaj przedstawię proces powstawania odcinka DevTalk’a od strony audio-technicznej. Nie zabraknie obrazków i orientalnych pojęć, więc każdy znajdzie coś dla siebie - nudy nie bedzię :)

Przygotowanie projektu

Pierwsze co robię przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy nad nowym odcinkiem DevTalk’a jest przygotowanie projektu:

 • opisuję ścieżki (ang. tracks) i koloruję je, żebym wiedział co jest czym.
 • synchronizuję - rozkładam je odpowiednio w czasie, odtwarzając przy tym naturalny przebieg rozmowy (rozmowa prowadzona przez Skype, jednakże ścieżki są zgrywane osobno). Do tego dochodzi umieszczenie takich elementów jak intro, outro i jingle.

01

Normalizacja

Teraz następuje bardzo ważny krok nazywany normalizacją. Jego wynik będzie wypływał na produkcję przez cały okres pracy, aż po render, dlatego warto poświęcić temu elementowi więcej uwagi.

Normalizacja polega na “unormalnianiu” nagrania w zakresie jego głośności i dynamiki, w odniesieniu do reszty materiału dźwiękowego. Na chwilę obecną nasz projekt składa się z czterech plików i ścieżek, gdzie skala problemu nie jest duża. W przypadku projektów muzycznych, w których skład wchodzą 32+ ścieżki jest to już jednak znaczący problem.

Tak więc naszym celem jest ustandaryzowanie materiału, który dostaliśmy z zewnątrz. Dokonać tego możemy m.in stosując:

Automatyzacja

Polega na zmianie w czasie pewnych parametrów sygnału (głośność, panorama lub inny dowolny parametr mapowany z efektu VST). Krzywą można dowolnie modelować, co pozwala na precyzyjne manipulowanie wspomnianymi parametrami w przeciwieństwie do kompresji, która działa “automatycznie”.

02

Kompresja

Kompresor automatycznie zmniejsza dynamikę fragmentu, którego głośność przekracza ustaloną z góry granicę. Najprostszy kompresor będzie charakteryzował się kilkoma parametrami:

 • próg (ang. treshold) - czyli poziom, poniżej którego sygnał pozostanie bez zmian, a powyżej zostanie przekształcony w zadany przez nas sposób
 • współczynnik kompresji (ang. ratio) - określa stosunek pomiędzy sygnałem bazowym a wtórnym
 • atak (ang. attack) - podawany w milisekundach czas, po którym kompresor powinien się “załączyć”
 • uwolnienie (ang. release) - podwawany w milisekundach czas, po którym kompresor przestaje działać

compressor

Zatem przy użyciu kompresora możemy elementy “wystające”, głośniejsze niż reszta, automatycznie zredukować do wspólnego poziomu. Dziać się to może w czasie rzeczywistym, kiedy efekt zostanie wpięty do ścieżki, lub możemy wyrenderować nowy plik z nałożonymi już efektami.

04

Punkt odniesienia

Podczas normalizacji należy monitorować sygnał i sprawdzać, czy poziomy rzeczywiście są już wyrównane i czy nie pojawia się gdzieś tzw. “przester” (czyli przekroczenie magicznej granicy 0dB). Osobiście dbam o to, aby sygnał z każdej ścieżki osobno oscylował w granicach -12dB RMS (jest to jednostka uśredniona) oraz aby “peak”, czyli najgłośniejszy element, nie przekraczał -6dB.

03

Ciekawych dlaczego 0dB w świecie cyfrowym jest sygnałem maksymalnym zapraszam do poczytania wytłumaczenia na stackexchange.

Edycja

Następnym krokiem będzie edycja sygnału audio. Mając przygotowany w poprzednich krokach materiał możemy przystąpić do jego edycji. W moim przypadku proces ten wygląda najczęściej w ten sposób:

 • odszumienie nagrań (dobrze żeby zrobic to przed kompresją) - używając wtyczki ReaFir (FFT EQ + Dynamic Processor) wystarczy pobrać próbkę szumu z sygnału
 • equalizacja - za pomocą korektora graficznego zbędne pasma wycinam (high-pass filter), niektóre podbijam, aby końcowo uzyskać spójne i naturalne brzmienie całego mixu (jak i każdej ścieżek z osobna)
 • cięcie - usuwanie drobnych pomyłek, przerw, oddechów, mlasknięć itp. itd., czyli pozbywanie się wszystkiego czego nie powinno być w ostatecznej wersji odcinka

Mastering

Na ten moment odcinek jest już prawie gotowy. Jeśli mix potrzebuje jakichkolwiek zmian, to powinny się one odbywać jedynie w ujęciu globalnym, tj. na ścieżce głównej. Zazwyczaj jest to drobna korekcja EQ, lekka kompresja, raczej nic znaczącego, a jednak :) Ostatnim elementem tego audio-łańcuchu jest limiter, który nasz mix wyrówna do ustalonego poziomu bliskiemu ~0dB, aby brzmiał tak samo głośno jak inne audio, podcasty, spotifaje itd. Potem zostaje render do wybranego przez nas formatu i gotowy produkt można publikować i czekać na lajki.

05


 1. http://doughnutmag.com/tutorials/music-production/daw-automation/
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Studio_Technology
 3. http://sound.stackexchange.com/questions/25529/what-is-0-db-in-digital-audio