Hyper terminal i git/bash

Już kiedyś pisałem o tym, że lubię konsole. Bardzo też lubię używać gita klepiąc komendy z klawiatury (choć wcale nie jestem hejterem rozwiązań z GUI). Dotychczas używałem GitHub Desktop. Posiadał on wbudowany wrapper do PowerShella zwany posh-git, co bardzo ułatwiało pracę. Jednak w najnowszej wersji, nie wiedzieć czemu, zrezygnowali ze wspierania jakiegokolwiek command-line’a, więc zacząłem eksperymentować. Mogłem po prostu zainstalować posh-gita, ale po co sobie ułatwiać życie…

Git for Windows

Zainstalowałem sobie oficjalną dystrybucję gita. W zależności od tego jaką opcję wybierzemy podczas instalacji, będziemy mieli dostęp do git.exe z poziomu cmd/powershell lub poprzez git-bash (albo to i to). Sam git-bash nie wygląda najlepiej.

git-bash

Ładne rzeczy przyjemniej się używa, a że każdy programista ma jakieś swoje zboczenie (patrz /r/unixporn) zacząłem szukać i upiększać to biedne okno git-bashowe. Pomógł mi w tym między innymi Hyper!

Hyper terminal

Hyper to terminal (a w zasadzie emulator terminala) oparty o platformę Electron. Dość egzotycznie brzmi.

hyper

Po instalacji przywita was Hyper z uruchomioną powłoką cmd. Docelowo jednak chcielibyśmy, aby powłoką był git-bash, którego zainstalowaliśmy chwilę wcześniej.

Konfiguracja powłoki git-bash

Wpierw musimy dostać się do konfiguracji. "Ctrl + ", otwiera plik ustawień .hyper.js z twojego katalogu domowego. Zamień fragment konfiguracji na poniższy:

// the shell to run when spawning a new session (i.e. /usr/local/bin/fish)
// if left empty, your system's login shell will be used by default
//
// Windows
// - Make sure to use a full path if the binary name doesn't work
// - Remove `--login` in shellArgs
//
// Bash on Windows
// - Example: `C:\\Windows\\System32\\bash.exe`
//
// PowerShell on Windows
// - Example: `C:\\WINDOWS\\System32\\WindowsPowerShell\\v1.0\\powershell.exe`
shell: 'C:\\Program Files\\Git\\git-cmd.exe',

// for setting shell arguments (i.e. for using interactive shellArgs: `['-i']`)
// by default `['--login']` will be used
shellArgs: ['--command=usr/bin/bash.exe', '-l', '-i'],

// for environment variables
env: {TERM: 'cygwin'},
 • shell zamieniamy na odpowiednik z folderu instalacji Git for Windows.
 • shellArgs odpala powłokę bash z dystrybucji MSYS z odpowiednimi paramterami, aby uruchomić ją w trybie login i interactive, czyli tak jak normalnie używamy powłoki w systemie unix.
 • env ustawia zmienne systemowe. TERM: 'cygwin' zgodnie z tym co opisywali na githubie. Naprawia m.in. obsługę kolorów i clear/reset.

Pozostało zapisać ustawienie i przeładować konfigurację "Ctrl + Shift + R" i voilà!

Instalowanie skórek

…nigdy nie było tak proste. Osobiście używam schematu nord, a instalacja sprowadza się jedynie do dodania wpisu hyper-nord (nazwa theme/pluginu) do tablicy plugins w konfiguracji.

plugins: ['hyper-nord']

Przeładować i gotowe.

Dekoracja zachęty, czyli ładny prompt

Posh-Git przyzwyczaił mnie do ładnego prompta, pokazującego status brancha, na którym aktualnie pracujemy. Bash w konfiguracji domyślnej pokazuje jedynie nazwę brancha. Wszystkie rozwiązania jakie widziałem wydawały się trudne w instalacji, gdyż nasz bash to powłoka uruchomiona w okrojonym kontekście MSYS2. Kompilowanie ze źródeł, a nawet zwykła instalacja pakietów z apt-get jest niemożliwa. Normalnie na linuxie użyłbym zsh lub fish, ale jesteśmy na Windowsie emulując terminal napisany w HTML/JS uruchamiający powłokę bash z dystrybucji MSYS2/MinGW - emacsem przez sendmaila!

Okazuje się, że git ma wbudowaną (trochę ubogą) obsługę statusu w prompcie $PS1. Zanim to wygooglałem (szkoda, że po fakcie), użyłem reverse engineeringu i podążałem tropem związanym z nazwą brancha, który git-bash już wyświetlał.

W poszukiwaniu zachęty

Zacząłem od znalezienia skryptów, które powłoka uruchamia przy starcie. Coś ten obecny prompt przecież ustawiło. W katalogu domowym nie było nic, więc przeniosłem się do /etc/profile. Stamtąd nakierowało mnie na folder /etc/profile.d/, w którym znajduje się plik git-prompt.sh. To już jakiś trop! Następnie analizując kod napatoczyłem się na git --exec-path i ścieżkę do nowego pliku git-prompt.sh, tylko w innej lokalizacji, tj. C:/Program Files/Git/mingw64/share/git/completion/git-prompt.sh. I to był strzał w dziesiątkę, popatrzcie!

Wynika z powyższego komentarza pliku, że wystarczy ustawić pewne zmienne systemowe. Mnie wystarczy poniższa konfiguracja, która przy nazwie brancha oznacza znakiem jego aktualny status.

export GIT_PS1_SHOWDIRTYSTATE="1"
export GIT_PS1_SHOWUNTRACKEDFILES="1"
export GIT_PS1_SHOWUPSTREAM="auto git name"

terminal

Podsumowanie

Nie jest to może normalny sposób używania gita, ale co się nauczyłem to moje. Bardzo lubię tracić czas na takie “debugging stories”. To najlepszy materiał na posty. 1. http.//ksmigiel.com/2016/01/powershell/
 2. https.//desktop.github.com/
 3. https.//github.com/dahlbyk/posh-git
 4. https.//git-scm.com/
 5. https.//reddit.com/r/unixporn
 6. https.//hyper.is
 7. https.//github.com/arcticicestudio/nord-hyper
 8. https.//github.com/zeit/hyper/issues/1252
 9. https.//github.com/git/git/blob/master/contrib/completion/git-prompt.sh