"R"omeo i Julia

Każdy wie, że Excel to potężne narzędzie i odpowiednio użyte potrafi wspomóc niejeden proces. Wykorzystywany namiętnie w korporacjach do analizy danych i oglądania filmów (tak tak, pewien użytkownik reddita świetnie ominął wszelkie zabezpieczenia i wykorzystując klasyczne Windows API - metodę mciSendStringA w winmm.dll - napisał player w VBA1!). Niestety większość arkuszy to prawdziwe potwory, które potrafią śnić się po nocach: przedziwne zagnieżdżone formuły, pstrokate kolorki. Nie da się tym w żaden sposób zarządzać. Niedebugowalne, nietestowalne i niekontrolowersjowalne. Oczywiście dopiero od pewnego stopnia.

R na R-atunek!

Jeśli ktoś nie słyszał o pakiecie R, to koniecznie musi zerknąć na to coś.2 R jest równocześnie językiem programowania i środowiskiem przeznaczonym do obliczeń statystycznych i wizualizacji. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli potrzebujesz obliczyć jakąś skomplikowaną statystykę, przeprowadzić test na zbiorze danych, dopasować rozkład, wyestymować cokolwiek i ładnie to zaprezentować na wykresach, to jak egzotycznej metody byś nie wybrał ktoś na pewno stworzył taki pakiet i udostępnił go na stronach CRAN3 - repozytorium pakietów R (co prawda strona nie zachęca i wygląda jakby czas stanął w miejscu od 1997 roku, ale to tylko złudzenie). Projekt jest bardzo aktywny i jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analizy danych w tym momencie.

Pomimo imponującej bazy pakietów, R nie jest idealny. Składnia tego języka dla programisty jest po prostu dziwna i nieintuicyjna. Może dlatego, że został on stworzony z myślą o ułatwieniu pracy statystykom i analitykom. Jego wydajność również nie powala. Jednak świetnie sprawdza się jako narzędzie “analizy wstępnej”, a skomplikowane obliczenia lepiej wykonywać w innym środowisku (np. Pythonie).

I ♥ Julia

Julia4 to powiew świeżości w świecie statystycznego R i szybkiego Pythona. Relatywnie młody język (pojawił się w 2012 roku), który chciałby je zastąpić w wszelkiej maści aplikacjach i obliczeniach naukowych. Można go opisać w skrócie:

  • szybki jak C/Fortran
  • elegancki jak Python

Community szybko zaczęło tworzyć nowe biblioteki i pomimo braku wersji finalnej (w momencie pisania 0.3.6) można próbować swoich sił w tworzeniu aplikacji lub rozwijaniu ekosystemu. Osobiście nie zalecałbym używania Julii na produkcji, bo do wersji 1.0 zapewne całkowicie się zmieni, ale do odważnych świat należy :) Julia nie jest projektem dojrzałym, aczkolwiek śledząc jego rozwój można twierdzić, że rokuje całkiem nieźle. Młoda, ładna, szybka i atrakcyjna - po prostu sexy! Zresztą sami zobaczcie co potrafi:

gif

Zainteresowanym polecam ciekawe IDE5, którego ficzery widać powyżej. Możliwość wykonywania kodu w locie to mój faworyt! Fajnie byłoby móc nazwać siebie Julia Programmer, więc jak nabardziej kibicuję Julii.

Gdzie ta historia miłosna?

Nie ma. Jak na razie nasz “R"omeo i Julia żyją i mają się dobrze. Byleby tylko nie skończyło się jak u Szekspira…