Visual Studio Code

Microsoft na tegorocznej konferencji //build/ zaskoczył nas paroma nowinkami. Jeśli nie jesteście na bieżąco polecam zerknąć na podsumowanie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

VS Code

Mnie osobiście najbardziej spodobał się edytor Visual Studio Code, czyli taki Sublime Text w Microsoftowym wydaniu. W całości oparty na node.js i edytorze Atom od GitHuba, a konkretnie na bibliotece Electron umożliwiającej pisanie cross-platformowych desktopowych aplikacji w JS/HTML/CSS. Główne cechy wyróżniające Code na tle innych edytorów to m.in.:

 • cross-platformowość (sprawdzałem i faktycznie tak jest! :) )
 • debugging aplikacji napisanych w node.js (ASP.NET 5 w przygotowaniu)
 • tasks - integracja z popularnymi narzędziami do automatyzacji buildów, testowania i deployowania (Make, Ant, Gulp, Jake, Rake, MSBuild)
 • JSON schema - code-completion w plikach konfiguracyjnych JSON
 • wsparcie TypeScript (code-completion, “go to definition” etc.)
 • fuzzy-search - przeszukiwanie plików projektu oraz ustawień edytora (Ctrl+E i Ctrl-Shift-P)
 • parsowanie i podgląd Markdown w locie - w ten sposób powstaje ten post :)

W obecnej wersji brakuje mi klawiszologii VIM’a (jak się człowiek raz przyzwyczai to potem wszystkie inne skróty klawiszowe wydają się bezsensowne) oraz możliwości tworzenia własnych snippetów, co mam nadzieję zostanie dodane w nadchodzących wydaniach.

Polecam zapoznać się z tym edytorem. Pomimo wersji Preview posiada masę fajnych funkcjonalności.

Monaco?

Jeśli po ściągnięciu Code’a masz wrażenie graniczące z pewnością, że gdzieś już to widziałeś to masz całkowitą rację! Microsoft do jego budowy oprócz wspomnianego Atoma wykorzystał Visual Studio Monaco, które jako rozszerzenie można doinstalować w panelu Azure do dowolnej aplikacji na nim hostowanej. Monaco to webowy edytor w “chmurze” zintegrowany z wierszem poleceń (dostęp do node i npm). Preinstalowany node.js pozwala na hostowanie aplikacji webowych przy użyciu iisnode. Może posłużyć jako pomoc podczas szybkiej edycji pliku na serwerze albo jako IDE w chmurze :)

Od jakiegoś czasu na blogu MSDN zaprzestano informować o jakichkolwiek newsach związanych z rozwojem Monaco. Jednak po konferencji //build/ nie mam wątpliwości, że Microsoft szykował się na premierę swojego nowego edytora i tak na prawdę tworzył dwa narzędzia równocześnie (pod spodem są te same bebechy: node.js i WebKit).

protip: naciśnij F12 w edytorze Code i wszystko jasne!

Jestem ciekawy czy w przyszłości te dwa projekty staną się jednym tworem.

Changes, changes everywhere!

Muszę przyznać, że lubię ten “nowy Microsoft”. Edge, ASP.NET vNext, DNX, Code czy rozwój PowerShella sprawiają, że Windows i jego cały ekosystem stają się bardziej “developer-friendly”. To chyba dobrze, że chcą przyciągnąc do platformy developerów - w końcu to oni ją tworzą.


 1. http://blogs.technet.com/b/uktechnet/archive/2015/04/30/announcements-from-build-2015.aspx
 2. http://code.visualstudio.com
 3. https://atom.io/
 4. https://github.com/atom/electron
 5. http://schemastore.org/json/
 6. http://daringfireball.net/projects/markdown/
 7. http://blogs.msdn.com/b/monaco/archive/2014/06/26/how-to-access-visual-studio-online-monaco-from-the-new-azure-portal.aspx
 8. https://github.com/tjanczuk/iisnode